Ιστορικά στοιχεία της Αυτοδιοίκησης

istorika-stoixeia


Νομάρχες και Έπαρχοι Καρδίτσας της περιόδου 1881 – 2010

Δήμοι και Δήμαρχοι της περιόδου 1883 – 1914

Κοινοτάρχες της περιόδου 1914 – 1998

Δήμαρχοι των Καποδιστριακών Δήμων (1998 – 2010)

Πηγές:
1. ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Καρδίτσας, Καρδίτσα 2007
2. Όψεις της Ιστορίας και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης του Νομού Καρδίτσας, Τοπική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Νομού Καρδίτσας
3. Τουριστικός Οδηγός νομού Καρδίτσας, Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Καρδίτσας, Καρδίτσα 2010


ΝΟΜΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΡΧΟΙ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1881 ΕΩΣ ΤΟ 2010

Χαλήλ Μοουχαράμ

1881

Έπαρχος

Γκίκας Κων/νος

1882

Έπαρχος

Ζουλούμης Γεώργιος

1882-1884

Έπαρχος

Αποστολίδης Γεώργιος

1883

Έπαρχος

Γρανίτσας Δημήτριος

1884

Έπαρχος

Βλάσης Αντώνιος

1884-1885

Έπαρχος

Ζαχαράκης Γεώργιος

1885

Έπαρχος και έφορος

Αποστολίδης Γεώργιος

1885-1886

Έπαρχος

Τσιριμώκος Νικόλαος

1891

Έπαρχος

Δραγάτσης Βασίλειος

1899-1901

Νομάρχης

Παπαδιαμαντόπουλος Νικόλαος

1902-1903

Νομάρχης

Ιερονύμων Ανδρέας

1903-1904

Νομάρχης

Βασιλείου Ανδρέας

1904-1905

Νομάρχης

Γιολδάσης Γεώργιος

1905-1906

Νομάρχης

Δούνης Κων/νος

1906-1907

Νομάρχης

Δεδούσης Δημήτριος

1907-1909

Νομάρχης

Από το 1909 έως το 1944 ο Νομός Καρδίτσας έγινε και πάλι επαρχία. Την περίοδο αυτή δεν υπήρχε έπαρχος, καθώς η Καρδίτσα υπαγόταν κατευθείαν στη Νομαρχία Τρικάλων.

Σακκάς Γρηγόριος

1942-1944

Έπαρχος

Σακκάς Γρηγόριος

1944

Νομάρχης

Δασκαλόπουλος Μιχαήλ

1944-1945

Νομάρχης

Αντωνίου Απόστολος

1945

Νομάρχης

Νικολαϊδης Μηνάς

1945

Νομάρχης

Αβαρικιώτης Γεώργιος

1945-1946

Νομάρχης

Βαλατσός Αθανάσιος

1946-1947

Νομάρχης

Φουντουλάκης Αλέξανδρος

1947

Νομάρχης

Κούσουλας Χρίστος

1947

Νομάρχης

Δερμιτζάκης Στυλιανός

1947-1949

Νομάρχης

Κούρκουλας Ιωάννης

1949-1951

Νομάρχης

Σακκάς Γρηγόριος

1951-1954

Νομάρχης

Βασιλειάδης

1954

Νομάρχης

Δανιλίδης Λάζαρος

1954

Νομάρχης

Γκονίδης Γεώργιος

1954

Νομάρχης

Σταματιάδης Σ.

1954-1955

Νομάρχης

Παλαιολόγος Δημήτριος

1955-1960

Νομάρχης

Εμμανουήλ Δημήτριος

1960-1961

Νομάρχης

Παυλάκης Ηλίας

1962-1963

Νομάρχης

Σταμάτης Κων/νος

1963

Νομάρχης

Τσαρμακλής Αθανάσιος

1963-1964

Νομάρχης

Παπαδάκος Γεώργιος

1964-1967

Νομάρχης

Ρίγας Απόστολος

1967

Νομάρχης

Γαρέφης Πέτρος

1967-1968

Νομάρχης

Τασούλας Αναστάσιος

1968

Νομάρχης

Λιοτόπουλος Κοσμάς

1968-1969

Νομάρχης

Συνδίκας Κων/νος

1969-1970

Νομάρχης

Γαλανόπουλος Παναγιώτης

1970-1972

Νομάρχης

Καζάκης Φοίβος

1972-1974

Νομάρχης

Ζιώγας Κων/νος

1974

Νομάρχης

Μπεχράκης Θεόδωρος

1974-1975

Νομάρχης

Νικολάου Ανδρέας

1975-1976

Νομάρχης

Γκλέτσος Κων/νος

1976-1978

Νομάρχης

Γεωργακόπουλος Αντώνιος

1978-1981

Νομάρχης

Παπασμύρης Νικόλαος

1981-1983

Νομάρχης

Κουκουλάκης Δημήτριος

1983-1987

Νομάρχης

Χρυσοχοϊδης Μιχαήλ

1987-1989

Νομάρχης

Λάσκης Ελευθέριος

1989-1990

Νομάρχης

Κατσίκης Σόλων

1990-1993

Νομάρχης

Κανέλλος Θεόδωρος

1993

Νομάρχης

Κατσανίδης Στέργιος

1993-1994

Νομάρχης

Κατσαρός Στέργιος

1994

Νομάρχης

Παπακυρίτσης Κων/νος

1994-1998

Αιρετός νομάρχης

Αναγνωστόπουλος Βασίλειος

1999-2002

Αιρετός νομάρχης

Αναγνωστόπουλος Βασίλειος

2002-2006

Αιρετός νομάρχης

Αλεξάκος Φώτιος

2007-2010

Αιρετός νομάρχης


ΔΗΜΟΙ ΚΑΙ ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1883 – 1914

Μετά την απελευθέρωση της Θεσσαλίας το 1881, όλα τα χωριά της Επαρχίας Καρδίτσας του Νομού Τρικάλων ανήκαν αρχικά στον Δήμο Καρδίτσας. Με Βασιλικό Διάταγμα της 31ης Μαρτίου 1883 (Φ.Ε.Κ. 126) «Περί της εις δήμους διαιρέσεως της εν τω νομώ Τρικάλων επαρχίας Καρδίτσης», σχηματίστηκαν οι δεκατρείς δήμοι που αποτέλεσαν την Επαρχία Καρδίτσας και επί μία δεκαετία, από το 1899 μέχρι το 1909, τον Νομό Καρδίτσας. Το 1912 αποφασίστηκε η κατάργηση των Δήμων, η οποία, λόγω του πολέμου, ίσχυσε στις αρχές του 1914. Οι κοινότητες που σχηματίστηκαν καταργήθηκαν το 1998, όταν δημιουργήθηκαν οι νέοι Δήμοι με το σχέδιο «Καποδίστριας».
Στους παρακάτω πίνακες αναγράφονται οι Δήμοι, τα χωριά που συμπτύχθηκαν σ' αυτούς με τον πληθυσμό τους σύμφωνα με την απογραφή του 1881, και οι Δήμαρχοι της περιόδου.

 

Δήμος Καρδίτσας

Έδρα: Καρδίτσα. Απαρτιζόταν από τα όμορα χωριά: Καρδιτσομαγούλα, Αγιοπηγή, Μέλισσα, Σταυρός, Μοίρους, Κρύα Βρύση, Ρούσο, Καμινάδες, Πρόδρομος, Αρτεσιανό, Παλιοκκλήσι, Σαρακίνα, Φράγκο, Μητρόπολη, Γεωργικό, Ξυνονέρι, Αγιοι Θεόδωροι.

Δήμαρχοι

Σταμούλης Γεωργούλας

1883-1887

Αζάς Χρήστος

1895-1899

Λάππας Χρήστος

1887-1891

Λάππας Στέργιος

1899-1903

Λάππας Στέργιος

1891-1895

Λάππας Στέργιος

1903-1907

Αζάς Βασίλειος

1895

Λάππας Δημήτριος

1907-1914


Δήμος Καλλιφωνίου

Έδρα: Καλλιφώνι. Απαρτίζεται από τα χωριά: Καλλιφώνι, Παλιούρι, Λουτρό, Μελισσοχώρι, Δασοχώρι, Καρποχώρι, Πτελοπούλα, Ζαϊμι, Άμπελος, Αγ. Παρασκευή, Φίλια.

Δήμαρχοι

Μερλέμης Δημήτριος

1883-1887

Μερλέμης Δημήτριος

1895-1899

Καραγκιώζης Ηλίας (Αναγνώστης)

1887-1891

Μερλέμης Δημήτριος

1899-1903

Καραγκιώζης Ηλίας (Αναγνώστης)

1891-1895

Μερλέμης Δημήτριος

1903-1907

Αναστασόπουλος Δημήτριος

1907-1914

 

Δήμος Ιτάμου

Έδρα: Ζωγλόπι (Ραχούλα). Απαρτίζεται από τα χωριά: Ραχούλα, Καστανιά, Δαφνοσπηλιά, Απιδιά, Αμάραντος, Καταφύγι, Λαμπερό, Αμπελικό, Καλλίθηρο.

Δήμαρχοι

Ζωγλοπίτης Πάνος

1883-1887

Ζωγλοπίτης Γεώργιος

1899-1903

Ζωγλοπίτης Πάνος

1887-1891

Ζωγλοπίτης Γεώργιος

1903-1907

Ζωγλοπίτης Απόστολος

1891-1895

Ζωγλοπίτης Γεώργιος

1907-1914

Ζωγλοπίτης Απόστολος

1895-1899


ΚΟΙΝΟΤΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1914 – 1998

1. ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Μπαϊρακτάρης Στέφανος

1914-1917

Χριστούλας Μάνθος

1917-1920

Μπαϊρακτάρης Στέφανος

1920-1925

Αλλαμανής Αστέριος

1925-1929

Αλλαμανής Αστέριος

1929-1934

Χατζημήτρος Κων/νος

1934-1941

Παππάς Γεώργιος

1941

Χατζημήτρος Κων/νος

1941

Κουκουρίκος Διονύσιος

1941-1943

Μέλλος Γεώργιος

1943

Καφαντάρης Βάιος

1944

Νασιάκος Μένιος

1944-1945

Κουκουρίκος Διονύσιος

1945-1946

Χατζημήτρος Κων/νος

1946-1950

Παρασκευόπουλος Κων/νος

1950

Κόρδας Ιωάννης

1950-1951

Μπλατσούκας Αθανάσιος

1951-1955

Τζέλας Βάιος

1955-1959

Τσικρίκης Ιωάννης

1959-1964

Χαρίτος Νικόλαος

1964-1967

Τσικρίκης Ιωάννης

1967-1971

Λάππας Βασίλειος

1971-1973

Μαυρογιάννης Ιωάννης

1973-1974

Οικονομίδης Νικόλαος

1974-1975

Γιούτσικος Χαράλαμπος

1975-1978

Γιούτσικος Χαράλαμπος

1978-1982

Αρχοντής Δημήτριος

1983-1986

Αρχοντής Δημήτριος

1986-1989

Καταρτζής Αθανάσιος

1989-1994

Καταρτζής Αθανάσιος

1995-1998

2. ΚΑΡΔΙΤΣΟΜΑΓΟΥΛΑ

Κακαγιάς Θωμάς

1916

Τσιγάρας Βάιος

 

Πατραμάνης Νέστορας

1927-1928

Κακαμπάκης Χαράλαμπος

1929-1930

Παπαδημητρίου Απόστολος

1930-1931

Παπαδημητρίου Αθανάσιος

1932-1933

Κορομπίλιας Ευθύμιος

1934-1935

Κορομπίλιας Ευθύμιος

1937-1941

Ακρίβος Ιωάννης

1952-1953

Δημάκης Θωμάς

1953-1954

Μπουτζώνας Ευ.

1954-1955

Ακρίβος Ιωάννης

1955-1957

Καφάσης Σεραφείμ

1957-1959

Τζιτσάρας Κ.

 

Ζευγαράς Ηλίας

1959-1961

Μπουραζάνης Δημήτριος

1962-1964

Ξιφώλης Προκόπης

1964-1967

Ακρίβος Ιωάννης

1967-1975

Πούλιος Ματθαίος

1975-1978

Κατσέλος Παναγιώτης

1978-1982

Κακαμπάκος Θωμάς

1982-1986

Ακρίβος Β.

1986-1990

Σιώκας Γεώργιος

1990-1994

Χατζοπλάκης Γεώργιος

1994-1998

3. ΑΡΤΕΣΙΑΝΟ

Κρανής Ευθύμιος

1916

Πέτρου

 

Αδάμος Κων/νος

1937-1941

Τίκας Βασίλειος

1954

Τίκας Δημήτριος

1955-1957

Παπαναστασίου Γεώργιος

1957-1959

Παπαναστασίου Γεώργιος

1959-1961

Τασιόπουλος Βασίλειος

1964-1967

Τίκας Ηλίας

1967-1975

Μαλλιώρας Δημήτριος

 

(ή Ανδρέας)

1975-1978

Τίκας Ηλίας

1978-1982

Μπαλτούκας Αργύριος

1982-1986

Παπαευαγγέλου Ιωάννης

1986-1990

Ξηντάρης Αριστοτέλης

1990-1994

Δημάκης Ευάγγελος

1994-1998

4. ΠΑΛΑΙΟΚΚΛΗΣΙ

Μπαλτάς Γεώργιος

1916

Μπαλτάς Θωμάς

1937-1941

Μπάγκος Στέφανος

1953-1954

Γιαννάκος Ευάγγελος

1955-1957

Κουκουμτζής Δημήτριος

1957-1959

Μπαντίδας Πέτρος

1959-1961

Μπάγκος Στέφανος

1962-1964

Πανταζής Π.

1964-1967

Καλτσάς Δημήτριος

1967-1975

Μπασιακούρας Γεώργιος

1975-1978

Παπαευθυμίου Κων/νος

1978-1982

Ανυφαντής Θωμάς

1982-1986

Γιαννακός Δημήτριος

1986-1990

Ντόβας Χρήστος

1990-1994

Μπαλτά Σταματία

1994-1998

5. ΡΟΥΣΣΟ

Πέτσας Δημήτριος

1916

Πέτσας Βασίλειος

1937-1941

Μελισσάς Βάιος

1955-1957

Γιούτας Δημήτριος

1957-1959

Γουλόπουλος Κων/νος

1959-1961

Δραμαλής Ευάγγελος

1964-1967

Ρουμελιώτης Κων/νος

1967-1975

Καραγκούνης Λάμπρος

1975-1978

Καντζάς Νικόλαος

1978-1982

Μυλωνάς Γεώργιος

1982-1986

Ζουλούμης Λάμπρος

1986-1990

Γκαραγκούνης Θωμάς

1990-1994

Καπράνας Απόστολος

 

Καραγιάννης Ιωάννης

1994-1998

6. ΑΓΙΟΠΗΓΗ

Φλέγκας

 

Αυγέρης Ευθύμιος

1937-1939

Άγγελος Θωμάς

1955-1957

Σίσκος Αθανάσιος

1957-1959

Μερεντίτης Στέργιος

1959-1961

Κουτλής

1962-1964

Σίσκος

1964-1967

Στεργιούλης Δημοσθένης

1967-1975

Μπουγουλιάς  Γεώργιος

1978-1982

Ακριβός Αθανάσιος

1982-1986

Μερεντίτης Θωμάς

1986-1990

Βασιλάκος Λάμπρος

1990-1994

Άγγελος Κων/νος

1994-1998

7. ΜΑΚΡΥΧΩΡΙ

Μπάρας Ευάγγελος

1916

Φειδογιάννης Δημήτριος

1929-1930

Μπιμπίκος Γρηγόριος

1937-1941

Παπαδόπουλος Κων/νος

 

Παππάς Κων/νος

1950

Φειδογιάννης Χαράλαμπος

1955-1957

Γαλούσης Γεώργιος

1957-1959

Γαλούσης Γεώργιος

1959-1961

Γκούρλας Γεώργιος

1962-1964

Φειδογιάννης Χαράλαμπος

1964-1967

Ζευγαράς Θωμάς

 

Ζευγαράς Γρηγόριος

1967-1975

Παππάς Θωμάς

1975-1978

Παπαδόπουλος Θωμάς

1978-1982

Παππάς Γεώργιος

1986-1990

Ζευγαράς Κων/νος

1990-1994

Φειδογιάννης Παν.

 

Κρανιώτης Αθ.

1994-1998

8. ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ

Κουτιλίδης Ε.

1914

Κωστόπουλος Π.

1916-1917

Ζουρνατζής

 

Χασιώτης Δημήτριος

1937-1941

Κωστόπουλος Κων/νος

1948-1949

Αραμπατζής Πέτρος

1955-1957

Χάρμπας Χρήστος

1957-1959

Κωστόπουλος Β.

1962-1964

Χάρμπας Χρήστος

1964-1967

Σπυρόπουλος Παναγιώτης

1967-1975

Αραμπατζής Βασίλειος

1975-1978

Χάρμπας Γεώργιος

1978-1982

Παπαευθυμίου Παναγιώτης

1982-1986

Κουφόπουλος Θωμάς

1986-1990

Παπαευθυμίου Κων/νος

1990-1994

Χάρμπας Κων/νος

1994-1998

9. ΣΤΑΥΡΟΣ

Οικονόμου Γεώργιος

1916

Μπαζής Δημήτριος

1929-1930

Μπαζής Δημήτριος

1930-1931

Σιακάρας Ευάγγελος

1937-1941

Μπαζής Σπυρίδων

1955-1957

Κατσάρας Χαράλαμπος

1957-1959

Καραγιάννης Μενέλαος

 

Κωνσταντάκης Ευάγγελος

1959-1961

Κωνσταντάκης Ευάγγελος

1962-1964

Καλάρας Άγγελος

1964-1967

Μπαζάνης Παναγιώτης

1967-1975

Δεληγιάννης Ευάγγελος

1975-1978

Μακρής Αθανάσιος

1978-1982

Σιακάρας Δημήτριος

1982-1986

Οικονόμου Κων/νος

1986-1990

Σιατήρας Κων/νος

1990-1994

Κατσάρας Γεώργιος

1994-1998

10. ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ

Τάκος Θεόδωρος

1916

Τζέκος Θωμάς

1927-1928

Νταρακλίτσας Β.

1933-1934

Καλιάμπας

 

Τζέκος Βασίλειος

1937-1941

Μπαντάς Θωμάς

1955-1957

Αγγέλου Σωτήριος

1957-1959

Νταρακλίτσας

1964-1967

Τσέλιος Θωμάς

1967-1975

Παπαδόπουλος Α.

1978-1982

Μαγουλιώτης Χρυσόστομος

1982-1986

Ντούρλιας Ιωάννης

1986-1990

Ντούρλιας Ιωάννης

1990-1994

Σκόντρας Αχιλλεύς

1994-1998

11. ΜΥΡΙΝΗ

Φαλιάγκας Νικόλαος

1916

Τσιόγιας Γρηγόριος

1920-1921

Φαλιάγκας Δημήτριος

1933-1934

Παπαευσταθίου Ευάγγελος

1937-1941

Καραπέτσας Αναστάσιος

 

Τσαγκάρης Δ.

1955-1957

Μπέσιος Θωμάς

1957-1959

Νταφόπουλος

1959-1961

Ζαμάνης Αθανάσιος

1962-1964

Ζαμάνης Αθανάσιος

1964-1967

Τσαγκάρης Φώτιος

1967-1975

Φαλιάγκας Αλέξανδρος

1975-1978

Ζαμάνης Βασίλειος

1978-1982

Μπέτσιος Παναγιώτης

1982-1986

Κάσσος Θωμάς

1986-1990

Φαλιάγκας Νικόλαος

1990-1994

Πούλιος Δημήτριος

1994-1998

12. ΠΤΕΛΟΠΟΥΛΑ

Ματθαίου Φιλ.

 

Μανιός ή Μαντάς Κων/νος

1937-1941

Κοτσαρίδας Ευστάθιος

1957-1959

Κουτσιαρίδας Ευστάθιος

1959-1961

Τσιάρας Βασίλειος

1962-1964

Τριανταφύλλου Σωτήριος

1964-1967

Κουτσιαρίδας Ευστάθιος

1967-1975

Τσιάρας Ευάγγελος

1975-1978

Κουτσιώνας Χρήστος

1978-1982

Κουτσιώνας Χρήστος

1982-1986

Κουτσιούμπας Θεοχάρης

1986-1990

Καραγιάννης Παναγιώτης

1990-1994

Βαρλάγκας Στέφανος

1994-1998

13. ΜΕΛΙΣΣΑ

Οικονόμου Ε.

1916

Φιλίππου Ματθαίος

1937-1941

Κότσιαλος Ευάγγελος

1955-1957

Κατσάρας Νικόλαος

 

Κατσάρας Χαρ.

1957-1959

Φιλίππου Βάιος

1962-1964

Καβαλάρης

1964-1967

Οικονόμου Παναγιώτης

1967-1975

Ψαθάς Παναγιώτης

1975-1978

Κότσιαλος Βασίλειος

1978-1982

Φιλίππου Απόστολος

1986-1990

Παπαλός Κων/νος

1990-1994

Παπαλός Κων/νος

1994-1998

14. ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ

Δημακόπουλος Χ.

1916

Παπαδημητρίου Χρήστος

1921-1922

Πούλιος Αναστάσιος

1927-1928

Πούλιος Αναστάσιος

1928-1929

Μουλαντζίκος Δημοσθένης

1930-1931

Καρετζής Γεώργιος

1934-1935

Νταρούτσος Χρ.

 

Κάκος Νικόλαος

1937-1941

Πούλιος Κων/νος

1953-1954

Σαμωνάς Κων/νος

1954-1955

Κωτούλας Θ.

 

Παπαγεωργίου Δ.

1955-1957

Κατσούγιας Κων/νος

1957-1959

Παπαγεωργίου Ευθύμιος

1959-1961

Παπαδημητρίου Ανδρέας

1962-1964

Κουκουζέλης Νικόλαος

1964-1967

Κουκουζέλης Ταξιάρχης

 

Τσέας Χρήστος

1967-1975

Καρκαλέτσος Βασίλειος

1975-1978

Μουλαντζίκος Βασίλειος

1978-1982

Γκατζιώνης Γεώργιος

1982-1986

Μπούτας Ευάγγελος

1986-1990

Μπούτας Ευάγγελος

1990-1994

Πούλιος Βάιος

1994-1998

15. ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Κωνσταντίνου ή Κέστης Κων/νος

1916

Κουτσιούμπας Απόστολος

1926-1927

Διαμαντής Ιωάννης

1927-1928

Διαμαντής Ιωάννης

1928-1929

Πράντζος Ιωάννης

1929-1930

Χατζημήτρος Δημήτριος

1933-1934

Πράντζος Θωμάς

 

Κόκκορας Απόστολος

1937-1941

Νικολακάκης Λάμπρος

 

Τσιώτας Ιωάννης

1955-1957

Τσιώτας Ιωάννης

1957-1959

Δελιγιώργης Γεώργιος

1964-1967

Δελιγιώργης Γεώργιος

1967-1975

Δελιγιώργης Γεώργιος

1975-1978

Μπακαρός Λάμπρος

1978-1982

Βασιλείου

1982-1986

Κουτσιούμπας Αναστάσιος

1986-1990

Τσαλαμέγκας Βάϊος

1990-1994

Τσαλαμέγκας Βάϊος

1994-1998

16. ΞΥΝΟΝΕΡΙ

Σκοτίδας Βάιος

1916

Ανυφαντής Γεώργιος

1928-1929

Παπαναστασίου Αντώνιος

1935-1936

Βασιλάκος Βάιος

1937-1941

Κουκουλέτσος Στέφανος

1954

Φιλίππου Γεώργιος

1955-1957

Βασιλάκος Παντελής

1957-1959

Βασιλάκος Ηλίας

1959-1961

Μητρουλιάς Χρήστος

1962-1964

Σκουρελιώτης Παναγιώτης

1964-1967

Μητρουλιάς Χρήστος

1967-1975

Σκουρελιώτης Παναγιώτης

1975-1978

Ανυφαντής Ηλίας

1978-1982

Παπαναστασίου Ανδρέας

1982-1986

Βασιλάκος Λάμπρος

1986-1990

Τσιαντούλας Βασίλειος

1990-1994

Φιλίππου Σωτήριος

1994-1998

17. ΓΕΩΡΓΙΚΟ

Τασιόπουλος Ηλίας

1914-1916

Τζέλλος Δημήτριος

1930

Κωστέλλος Κων/νος

1933-1940

Τζέλλος Θωμάς

1940-1944

Καρατέλιος Νικόλαος

1945-1947

Σακκάς Κων/νος (Κουτσοπέταλος)

1954

Σακκάς Βασίλειος

1955-1957

Σακκάς Γεώργιος (Μπουγάς)

1957-1959

Τασιόπουλος Ευάγγελος

1964-1967

Σακκάς Ανδρέας

1967-1975

Καρανάσιος Γεώργιος

1975-1978

Καρατέλιος Μιχαήλ

1978-1982

Κωστέλλος Γεώργιος

1982-1986

Σακελλαρίου Λάμπρος

1986-1990

Σακκάς Γεώργιος

1990-1994

Βλάχος Ιωάννης

1994-1998

18. ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ

Πεταλούδας Βασίλειος

1937-1941

Μπράχος Ευθύμιος

1955-1957

Πέτσας Ευάγγελος

1957-1959

Κοντός Κων/νος

1962-1964

Φαλάρας Παναγιώτης

1964-1967

Πεταλούδας Ευθύμιος

1967-1975

Καραχάλιος Φίλιππος

1975-1978

Καραχάλιος Φώτιος

1978-1982

Πέτσας Σπύρος

1982-1986

Κρανής Περικλής

1986-1990

Αρβανιτάκος Σπύρος

1990-1994

Πεταλούδας Σωτήριος

1994-1998

19. ΦΡΑΓΚΟ

Αμπατζής Παναγιώτης

1916

Σχοινάς Κων/νος

1929-1930

Λαμπρόπουλος Λάμπρος

1955-1957

Λαμπρόπουλος Δημήτριος

1957-1959

Αναγνωστόπουλος Βασίλειος

1962-1964

Αναγνωστόπουλος

1964-1967

Καρασιώτας Θωμάς

1967-1975

Καρασιώτας Αθανάσιος

1975-1978

Σταμούλης Βάιος

1978-1982

Μάης Απόστολος

1982-1986

Καζνέσης Ευάγγελος

1986-1990

Καζνέσης Γεώργιος

1990-1994

Σκούρας Αθανάσιος

1994-1998

20. ΠΟΡΤΙΤΣΑ

Γιοβάννης Γεώργιος

1916

Τσικρίκης Σωτήριος

1927

Τσακανίκας Γεώργιος

 

Γιοβάννης Γεώργιος

1937-1941

Τσικρίκης Σωτήριος

1945-1946

Τσακανίκας Γεώργιος

1952

Πετσιάς Μιχαήλ

1957-1959

Καφρίτσας Απόστολος

1962-1964

Μπελάγιας Αναστάσιος

1964-1967

Κομπορόζος Θεόδωρος

1967-1975

Μπελάγιας Κων/νος

1975-1978

Μπελάγιας Κων/νος

1978-1982

Θανόπουλος Γεώργιος

1982-1986

Θανόπουλος Γεώργιος

1986-1990

Θανόπουλος Γεώργιος

1990-1994

Γιοβάννης Γεώργιος

1994-1998

21. ΚΑΛΛΙΘΗΡΟ

Κολοβός Αθανάσιος

1916

Φυτσιλής Ευάγγελος

 

Λούλος Απόστολος (Μεσιακάρης)

 

Σκορδής Κων/νος

 

Παπαλέξης Βασίλειος

 

Λαγός Λάμπρος

 

Μανόπουλος Ευ.

 

Λαγός Ιωάννης

1937-1941

Λαγός Γεώργιος (Ντόβας)

 

Παπαβασιλείου Νικόλαος

 

Παπαλέξης Κων/νος (Τσιαδήμας)

 

Κυρίτσης Δημήτριος

 

Μανόπουλος Δημήτριος

1957-1959

Λαγός Απόστολος

1962-1964

Μανόπουλος Σωτήριος

1964-1967

Λαγός Δημήτριος

1967-1975

Ντανόπουλος Θωμάς

1975-1978

Παπαβασιλείου Αλέξανδρος

1978-1982

Κολοκύθας Ανδρέας

1982-1986

Γκαζούνης Φώτιος

1986-1990

Γκαζούνης Φώτιος

1990-1994

Βαγγελάκος Ιωάννης

1994-1998

22. ΡΑΧΟΥΛΑ

Παπαδημητρίου Ευάγγελος

1915-1916

Παπαγεωργίου Κων/νος

1920

Ζουνάκης Λάζαρος

1922

Καραγιάννης Χρήστος

1926

Ράπτης Δημήτριος

1927

Ζαχαρής Χρήστος

1928

Τσούκης Κων/νος

1930

Τσούκης Γεώργιος

1932

Κατσιούλας Λάμπρος

1934

Γριβέλλας Αθανάσιος

1935

Κατσιούλας Λάμπρος

1937-1941

Κωστάκος Ευάγγελος

1946

Μπέλος Αναστάσιος

1946-1947

Κατσούλας Απόστολος

1953

Θεάκος Ιωάννης

1954

Δήμος Κων/νος

1955-1957

Ζαχαρής Χρήστος

1957-1959

Τσούτσουρας Χρήστος

1959-1961

Ράπτης Φώτιος

 

Φραγκάκης Μιχαήλ

1962-1964

Νάκος Δημήτριος

 

Γριβέλλας Σωτήριος

1964-1967

Ράπτης Φώτιος

1967-1975

Τσιμάκης Λάμπρος

1975-1978

Θεάκος Κων/νος

1978-1982

Παπαστεργίου Αναστάσιος

1982-1986

Κολοβός Βασίλειος

1986-1990

Κορκόντζελος Στέφανος

1990-1994

Σιώκος Κων/νος

1994-1998

23. ΚΑΡΟΠΛΕΣΙ

Θάνος Κων/νος

1914-1929

Θάνος Κων/νος

1921-1922

Θάνος Κων/νος

1928-1929

Σούφλας Αντώνιος

1929-1930

Πολύζος Μιχαήλ

1930-1933

Κοσπεντάρης Νικόλαος

1933-1935

Κούκος Ηλίας

1935-1936

Λιάππης Δημ.

 

Καραγιάννης Δημ.

1937-1941

Μπέλλος Σταύρος

1942-1945

Καραγιάννης Δημήτριος

1945-1946

Χαβδούλας Αλέξανδρος

1946-1952

Γιαννουσάς Ηλίας

1952-1953

Καλαμπαλίκης Κων/νος

1954-1955

Μπέλλος Χρήστος

1955-1957

Χαβδούλας Αλέξανδρος

1957-1959

Βασιάκος Ηλίας

1959-1961

Βασιάκος Ηλίας

1962-1964

Κουμπαρέλλος Κων/νος

1964-1967

Σούφλας Κων/νος

1967-1975

Κούκος Ηλίας

 

Σούφλας Ηλίας

1975-1978

Πολύζος Λάμπρος

1978-1982

Τραχανής Κων/νος

1982-1986

Τραχανής Κων/νος

1986-1990

Τραχανής Κων/νος

1990-1994

Γιαννέλος Κλεομένης

1994-1998

24. ΚΑΣΤΑΝΙΑ

Παπανικολάου Γεώργιος

1916

Ζαχαρόπουλος Κ.

 

Τσουράκης Ι.

 

Βαρβάρης Λεωνίδας

1937-1941

Αναγνωστόπουλος Δημήτριος

1952-1953

Λαζαρίδης Δημήτριος

1955-1957

Ζιάκανος Απόστολος

1957-1959

Ζουμπογιάννης Ιωάννης

1959-1961

Κόγιας Σεραφείμ

1962-1964

Ντάλης Αλέξανδρος

1964-1967

Ζαχαρός Αθανάσιος

1967-1975

Κόγιας Παναγιώτης

1975-1978

Μπότσης Β.

1978-1982

Γούζιος Ιωάννης

1982-1986

Μπόρλας Ηλίας

1986-1990

Μπόρλας Ηλίας

1990-1994

Μπολτσής Χρήστος

1994-1998

25. ΝΕΡΑΪΔΑ

Τσιτσιμπής Γεώργιος

1975-1978

Βουρλιάς Ηλίας

1978-1982

Καραμέτος Νικόλαος

1982-1986

Μαλάμης Σωκράτης

1986-1990

Μπαντής Δημήτριος

1990-1994

Ζήσης Χρήστος

1994-1998

26. ΚΑΤΑΦΥΓΙ

Κλήμος Σπυρίδων

1914

Κλήμος Σπυρίδων

1915-1916

Τάτσος Κων/νος

1925-1926

Γερούκης Γεώργιος

1926-1927

Κλήμος Κλεομένης

1933-1934

Παππάς Γεώργιος

1934-1935

Παππάς Γεώργιος

1937-1941

Παππάς Κων/νος

1955-1957

Φράγκος Γεώργιος

1957-1959

Τσάτσος Αναστάσιος

1959-1961

Κολοβός

1964-1967

Παπαπολύζος Πολύζος

1967-1975

Νίκου Πολυχρόνης

1975-1978

Ζαρκάδας Λάμπρος

1978-1982

Κλήμος Μόδεστος

1982-1986

Κλήμος Μόδεστος

1986-1990

Στύλος Χρήστος

1990-1994

Στύλος Χρήστος

1994-1998

27. ΑΜΠΕΛΙΚΟ

Καλέμης Λάζαρος

1916

Παπαδημητρίου Κων/νος

1922-1923

Στεργίου Γέωργιος

1930-1931

Ζαγορίτης Ιωάννης

1931-1932

Στεργίου Γεώργιος

1934-1935

Λέκκας Ζήσης

1937-1941

Φαρμάκης Νικόλαος

1955-1957

Τσιακούμης Θωμάς

1957-1959

Φαρμάκης Νικόλαος

1964-1967

Φαρμάκης ή

 

Μιτζιβύρης Νικόλαος

1967-1975

Παπαδημητρίου Δημήτριος

1975-1978

Παπαδημητρίου Δημήτριος

1978-1982

Λέκκας Βασίλειος

1982-1986

Ζαγορίτης Γεώργιος

1986-1990

Λέκκα Βασιλική

1990-1994

Λέκκας Βασίλειος

1994-1998

28. ΑΜΑΡΑΝΤΟΣ

Παπαδόπουλος Φώτιος

1916

Καντερές Πέτρος

1927-1928

Καντερές Βασίλειος

1929-1930

Τάκης Βάιος

1937-1941

Γιαννιτάκης

 

Μητσιάκης Ιωάννης

1955-1957

Τάκης Παντελής

1957-1959

Καλαμάρας Χρήστος

1962-1964

Αποστολής Αναστάσιος

1964-1967

Αποστολής Αναστάσιος

 

Σκούρας Θωμάς

1967-1975

Γιαννιτάκης Σεραφείμ

1975-1978

Τσαντήλας Χρήστος

1978-1982

Καραγιάννης Φώτιος

1982-1986

Τσαντήλας Ηλίας

1986-1990

Αλεξάκος Φώτιος

1990-1994

Αλεξάκος Φώτιος

1994-1998

29. ΚΑΛΛΙΦΩΝΙ

Τσιμπίδας Θωμάς

1916

Καπέλας Βάιος

1925-1926

Κουκουμτζής Κων/νος

1926-1929

Παπαυγούλης Απόστολος

1930-1933

Σφήκας Ευάγγελος

1935-1936

Κοσκινιώτης Αλ.

 

Καούρας Γ.

 

Καπέλας Αθανάσιος

1937-1941

Μυγδάκος Ευθύμιος

1941-1944

Σιαφάκας Σωτήριος

1945-1946

Γαλάνης Χρήστος

1946

Κοσκινιώτης Σεραφείμ

1947-1949

Καβλιάς Σωτήριος

1950-1954

Καβλιάς Σωτήριος

1954-1955

Καβλιάς Σωτήριος

1955-1957

Τσιμπίδας Βασίλειος

1957-1959

Παπαδημητρίου Μαρία

1959-1961

Παπαδημητρίου Μαρία

1962-1964

Καλογρίτσας Αθανάσιος

1964-1967

Παναγιωτόπουλος Δημήτριος

1967-1975

Μπουγάς Παναγιώτης

1975-1978

Παππάς Κων/νος

1978-1982

Καλιάς Χρήστος

1982-1986

Καλιάς Χρήστος

1986-1990

Παπαδημητρόπουλος Θωμάς

1990-1994

Παπαδόπουλος Ιωάννης

1994-1998

30. ΖΑΪΜΙ

Μπαλιάκος

1937-1941

Σιατήρας Κων/νος

1945-1946

Σιατήρας Δημήτριος

1951

Μακροστέργιος Στέφανος

 

Μαϊλιάκος Ιωάννης

1955-1957

Παππάς Χαράλαμπος

1957-1959

Μακροστέργιος Στέφανος

1959-1961

Μανώλη Παρασκευή

1962-1964

Μακροστέργιος Στέφανος

1964-1967

Σιατήρας Δημήτριος

1967-1975

Χλαπάνας Αθανάσιος

1975-1978

Παπαευαγγέλου Κων/νος

1978-1982

Χλαπάνας Χαράλαμπος

1982-1986

Μπέρος Μάρκος

1986-1990

Μακρής Θωμάς

1990-1994

Πετσόπουλος Χρήστος

1994-1998

31. ΠΑΛΙΟΥΡΙ

Παππάς Νέστορας

1916

Παππάς Νέστορας

1922-1923

Μπακάλης Σεραφείμ

1930

Τριανταφύλλου Γεώργιος

1931

Βασιλόπουλος Αθανάσιος

1932

Μπακάλης Σεραφείμ

1933

Γιολδάσης Κων/νος

1934

Ζαχαρόπουλος Βασίλειος

1937-1938

Βασιλόπουλος Γεώργιος

1939-1941

Ζαχαρόπουλος Βασίλειος

1942-1945

Βράχας Βασίλειος

1945

Θέος Κων/νος

1949

Μπακάλης Βασίλειος

1950

Μαργαρίτης Παύλος

1951-1952

Κυρίτσης Ιωάννης

1953

Ριζογιάννης Ιωάννης

1954

Βασιλόπουλος Γεώργιος

1955-1957

Κατσάρας Αθανάσιος

1957-1959

Μπακάλης Βασίλειος

1959-1961

Κατσάρας Αθανάσιος

1962-1964

Μαγγέρας Σεραφείμ

1964-1967

Χουλιάρας Ηλίας

 

Γκινής Σωτήριος

1967-1975

Παππάς Δημήτριος

 

Ριζογιάννης Χρήστος

1975-1978

Ευθυμίου Δημήτριος

1978-1982

Ριζογιάννης Γεώργιος

 

Γυαλιάς Κων/νος

1982-1986

Ριζογιάννης Παναγιώτης

 

Παπάς Αργύριος

1986-1990

Κατσούλης Κων/νος

1990-1994

Ζάχος Μάρκος

1994-1998

32. ΑΠΙΔΙΑ

Οικονόμου Κων/νος

1915

Μίγας ή Γούλας Βασίλειος

1916

Δήμος Ιωάννης

1916

Κρικέλλης Ηλίας

1917

Πολίτης Γεώργιος

1919

Γούλας Νικόλαος

1920

Δήμος Ιωάννης

 

Πολίτης Γεώργιος

1922

Σαρρής Γεώργιος

1923-1924

Μίγας ή Γούλας Βασίλειος

1925

Μπίκας Κων/νος

1928-1930

Διαμάντης Δημήτριος

1930-1932

Μίγας ή Γούλας Γεώργιος

1937-1941

Παπαδόπουλος Κων/νος

1942

Ράικος Λάμπρος

1944

Μίγας Χαράλαμπος

1950

Ράικος Ηλίας

1951

Γρηγορίου Κων/νος

1952

Κρικέλλης Ιωάννης

1953-1954

Ράικος Ηλίας

1954-1955

Γρηγορίου Χρυσόστομος

 

Θεολόγος Δημήτριος

1955-1957

Μαργαρίτης Κων/νος

1957-1959

Κρικέλλης Χρυσόστομος

1959-1961

33. ΔΑΦΝΟΣΠΗΛΙΑ

Τσέτσας Γεώργιος

1916

Κοτρώτσιος Γεώργιος

1934-1935

Κυριάκος Χρήστος

1937-1939

Γιαννακόπουλος Βασίλειος

1939-1941

Γιαννακόπουλος Βασίλειος

1945-1947

Κυριάκος Απόστολος

1955-1957

Μούρτος Δημήτριος

1957-1959

Τσέτσας Δημήτριος

1962-1964

Μούρτος Δημήτριος

1964-1967

Γούλας Απόστολος

 

Κασβίκης Απόστολος

1967-1975

Φαρμάκης Κων/νος

1975-1978

Τσέτσας Ηλίας

1978-1982

Καραλής Χρήστος

1982-1986

Καραλής Χρήστος

1986-1990

Τσιάτας Σεραφείμ

1990-1994

Τσιάτας Σεραφείμ

1994-1998

34. ΜΟΛΟΧΑ

Ντότσιας Νικόλαος

1916

Καϊπαλέξης Γεώργιος

 

Γκαβαρδίνας Αθανάσιος

 

Κρικέλλης Σεραφείμ

 

Ντότσιας Ταξιάρχης

 

Γκαβαρδίνας Νικόλαος

 

Κρικέλλης Γεώργιος

 

Μανούκας Βασίλειος

 

Βλαχάκης Γεώργιος

 

Καϊπαλέξης Στέργιος

 

Λέκκος Αθανάσιος

 

Μανούκας Φώτιος του Δημ.

 

Μανούκας Φώτιος του Παντ.

1937-1941

Ντότσιας Κων/νος

 

Γκαβαρδίνας Γεώργιος

 

Καπώνης Δημήτριος

 

Γκαβαρδίνας Κων/νος

1954

Ντότσιας Ευάγγελος

1955-1957

Λέκκος Χαράλαμπος

1957-1959

Γκαβαρδίνας Ηλίας

1959-1961


ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΤΩΝ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΩΝ ΔΗΜΩΝ (1998 – 2010)

Δήμος Ιτάμου

Τσαντήλας Βασίλειος

1998-2002

Σκαμπαρδώνης Θωμάς

2002-2006

Τσαντήλας Βασίλειος

2007-2010

Δήμος Καλλιφωνίου

Μαντζιάρας Κων/νος

1998-2002

Μαντζιάρας Κων/νος

2002-2006

Μουταρέλλος Πέτρος

2007-2010

Δήμος Κάμπου

Παπαγεωργίου Δημήτριος

 

Τσέλιος Τρύφων

1998-2002

Παπαλός Κων/νος

2002-2006

Παπαλός Κων/νος

2007-2010

Δήμος Καρδίτσας

Τέγος Χρήστος

1998-2002

Τέγος Χρήστος

2002-2006

Βερίλλης Δομήνικος

2007-2010